Yurt Dışı Marka Tescil İşlemleri

Marka tescili, marka sahibinin marka üzerindeki haklarını koruyan ve ispatlayan en önemli araç olmakla birlikte Türkiye sınırları içerisinde yapılan bir marka tescil başvurusu yalnızca Türkiye sınırları içerisinde korunmaktadır.

Marka tescili, marka sahibinin marka üzerindeki haklarını koruyan ve ispatlayan en önemli araç olmakla birlikte Türkiye sınırları içerisinde yapılan bir marka tescil başvurusu yalnızca Türkiye sınırları içerisinde korunmaktadır.  Uluslararası koruma sağlamak için ise Madrid Protokolü, Avrupa Birliği Topluluk Markası (OHIM), Afrika Birliği (OAPI) ve ulusal başvuru olmak üzere birçok alternatif bulunmaktadır; marka sahibi bu alternatiflerden birini seçerek uluslararası marka tescil başvurusunda bulunabilmektedir.

Uluslararası marka tescili, yurtdışına ihracat yapan marka sahipleri için büyük önem taşır. Marka sahibi, ihracat yaptığı ülkede marka tescil başvurusunda bulunmadığı takdirde, ilgili marka için 3.kişiler/kurumlar tescil başvurusunda bulunabilir. Böylece marka kullanım hakları, başvuruyu yapan kişiye/kuruma ait olur, bu tür tatsız durumlarda asıl marka sahipleri hem maddi hem manevi büyük kayıplar vermektedir. Bu kayıpları önlemek için uluslararası marka tescil başvurularını şiddetle önermekteyiz. Marka sahibi, birden fazla ülkeye ihracat yapıyor ise Topluluk Başvuruları’ ndan yararlanarak bir başvuru ile birden fazla ülkede tescil alınabilir. Madrid Protokolü kapsamında 91 farklı ülke yer almaktadır, Protokole üye bu 91 ülke arasından, ticari stratejilerinize uygun ülkeleri seçerek marka tescil başvurusunda bulunmak mümkündür. Avrupa Birliği Topluluk Markası (OHIM), tek bir başvuru ile Avrupa Birliği’ ne üye 28 ülkede marka tescil başvurusunda bulunabilme olanağı sağlamaktadır. Afrika Birliği (OAPI) ise bu kuruma üye 17 tane Afrika ülkesibi kapsamakta olup, genellikle ana dili Fransızca olan ülkelerden oluşmaktadır. Marka sahipleri bahsi geçen Topluluk Başvuruları’ ndan kendilerine en uygun olanı seçerek marka tescil başvurusunda bulunabilirler. Topluluk Başvuruları’ nda marka tescil süreci hem daha kısa sürede sonuçlanmakta hem de maliyet açısından daha hesaplı olmaktadır. Bu alternatiflere ek olarak, marka sahibinin ihracat yaptığı ülke Madrid Protokolü, Avrupa Birliği Topluluk Markası (OHIM) ya da Afrika Birliği (OAPI)’ ye üye ülkeler arasında değil ise, ulusal (yerel) marka başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Ulusal (yerel) marka başvuru mevzuatları ve süreçleri tescil alınacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Markalar sadece tescil edildikleri ülkelerde korunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’ de yapılan bir marka başvurusu sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Yurtdışında koruma sağlamak için topluluk tescil başvurularından (Protokolü, Avrupa Birliği Topluluk Markası (OHIM) ya da Afrika Birliği (OAPI))  ya da ulusal (yerel) başvurudan yararlanarak markanızı koruma altına alabilirsiniz.

Eda KUL

İstek Patent Uluslararası Marka Tescil Sorumlusu

Yorum yaz

Site Haritası