TPE ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşbirliği Protokolü

TPE ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi arasında, sınai mülkiyet hakları, stratejik kullanımı, katma değeri yüksek patentlerin, özgün marka ve tasarımların üretilmesi gibi konular hakkında ikili işbirliğini artırmaya yönelik bir Protokol imzalandı.

 Protokol,  Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde yapılan imza töreni ile TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN tarafından imzalandı.

İmza töreni öncesi konuşan TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Protokolün, sınai mülkiyete eski, köklü üniversitelerin önem verdiği şeklindeki yanlış algının yıkılması açısından özel bir anlamı olduğunu ifade etti. Son birkaç hafta içerisinde ekonomiyle, sınai mülkiyetle ilgili yapılan etkinliklerden söz eden Prof. Dr. ASAN, bütün çalışmaların, 2023 yılı için belirlenen, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek, küresel 10 marka yaratmak, 500 milyar Dolar tutarında ihracata ulaşmak gibi temel hedeflere ulaşmak ve daha yüksek katma değerli bir ekonomik yapıya geçmek için yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Habip ASAN, sınai mülkiyete önem veren, bilgiye dayalı üretim yapısı ile bu hedeflere erişilebileceğine dikkat çekerek, Türk Hava Kurumu Üniversitesini çok genç olmasına rağmen elde ettiği başarılardan dolayı kutladı, üniversitenin sınai mülkiyet konusuna verdiği önemden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal BAN ise, patentin, telif haklarının ön plana çıkması açısından bugünün önemli bir gün olduğunu söyleyerek, 15-20 yıl önce, patentin, telif haklarının ne olduğunun yeterince bilinmediğini ancak bugün gelinen noktada bu konuların öneminin ortaya çıktığını, bunda Ar-Ge’ye yapılan yatırımların etkisinin olduğunu belirtti. Protokol çerçevesinde, THK Üniversitesi ve TPE’nin havacılık konusunda, özellikle yararlı, kullanılabilir patentlerin artırılması yönünde ortak çalışmaları olacağını söyledi.

Protokol çerçevesinde öncelikle Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde TPE Bilgi Doküman Birimi kurulması kararlaştırıldı. Bilgi Doküman Birimi, sınai mülkiyetle ilgili gerekli bilgi ve doküman desteğinin sağlanması, ulusal ve uluslararası mevzuatlara kolaylıkla ulaşılması ve patent veri tabanlarından bilgiye erişilmesi gibi konularda tarafların doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi yönünde hizmet sunacak.

Yurt çapında sayıları 62’ye ulaşan, bir kısmı üniversitelerde, bir kısmı sanayi ve ticaret odalarında bulunan TPE Bilgi Doküman Birimlerinden, bulundukları yerlerde, sınai mülkiyetle ilgili çalışmalarda bulunan akademisyenler, sanayiciler, işadamları ve çalışanlar, araştırma geliştirme çalışmaları yapan kişi, kurum ve kuruluşlar yararlanıyor.

Yorum yaz

Site Haritası