Entegre Devre Topografyası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Entegre Devre, en az birinin elektriği iletme özelliğine sahip devrenin, birden fazla katmandan ve bir fonksiyonu yerine getirmek üzere oluşturulan devre olarak tanımlamak mümkündür. Bu devrelerde bulunan yarı iletken veya iletken olmayan katmanların üç boyutlu görünümlerini Entegre Devre Topografyası olarak adlandırıyoruz.

Yarı iletken teknolojisinin elektronik devre elemanlarının üretiminde kullanılması çağımızın en önemli teknolojik adımlarından birisidir.  Entegre Devre topografyasını birden fazla kişi tasarlayabilir. Koruma hakkı tasarlayıcısına aittir. Eğer işyerinde bulunan araçlardan ve bilgilerden yararlanarak tasarlandıysa bu hak işverene ait olur. Üniversitelerde de bu nedenle öğretim elemanları hak sahibidirler. Türk Patent Enstitüsünde Entegre Devre Topografyasının müracaatına hak sahibi kişiler, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı ile ticari veya tüzel faaliyette bulanan gerçek ve tüzel kişilerdir. Bu kişilerin hakkını, verdiği tescil belgesi ile 10 yıl süreyle koruyan tek kurum Türk Patent Enstitüsüdür. Müracaat tarihinden itibaren koruma başlamış sayılır.

Entegre Devre Topografyasının en önemli özelliği; bağımsız olarak değerlendirilmesidir. Herhangi bir üründe kullanılıp kullanılmamasına bağlı olarak değişmez. Sadece yurtiçi ve yurt dışında ilk kez ticari olarak piyasaya sürülmeden önce ya da piyasaya sürüldükten 2 yıl içerisinde müracaatın başlatılması gerekir. Bir topografyanın kendisi hariç, devredeki bir yenilik, buluş kısmında patent ya da faydalı model olabilmektedir. Aynı zamanda şekli koruma olarak Endüstriyel tasarım tescili belgesi de alınabilmektedir. Yapılan bu müracaat ile hem taklitlerden kaynaklanacak kayıplar önlenir, hem de entegre devre topografyalarının orijinal nitelikleri korunmuş olur.

Günlük hayatta kullandığımız pek çok elektronik özellik, olabildiğince küçültülerek bu cihazlara eklenmektedir. Bu küçük çiplerin hayatımızda ne kadar büyük yer kapladıklarını rahatça görebiliriz. Eskiden televizyonlar kalın, belli bir boyutla sınırlı, görüntü ve işlevsellikleri iyi olmayan cihazlar iken günümüzde ince ve istenilen boyutta olup birçok işlevsellikte özelliği olan cihazlar haline dönüştürüldü. Yine cep telefonları da aynı şekilde hem teknolojik özellikleri hem de kullanış rahatlıkları bu çiplerin geliştirilmesi ve tasarlanmasıyla mümkün olabildi. Günlük hayatımızda vazgeçilmez olarak görünen bilgisayarlarda da aynı durum söz konusudur.

Kısaca Entegre Devre Topografyaları bizi şaşırtan her şeyi birkaç santimetrekarelik bir çip içerisine devre elemanlarının yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. 21. Yüzyılda bu teknolojinin bilgi birikimi, tasarım gücü kesinlikle KORUNMAYA DEĞER görülmelidir.

 

Serpil KURU

İstek Patent Marka Danışmanı    entegre-devre-topografyasi-koruma-suresi

Yorum yaz

Site Haritası