Telif Hakkı Nedir

Telif Hakkı; bir fikrin ya da sanat yapıtını yaratan kişinin, bu yapıttan doğan haklarıdır. Diğer bir deyişle, kitap, makale, resim, müzik bestesi, harita, fotoğraf, v.s. gibi bilimsel, edebi veya sanatsal eser yaratanlara verilen ve ilgili ülke yasalarına göre belirli bir için tanınmış mülkiyet, kullanma hakkıdır. Kısaca, orijinal bir yapıtın, eserin kopyalanmasına veya kullanılmasına izin vermeme hakkıdır.

Telif Hakkı Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır.
Türkiye ‘de tam anlamı ile telif hakkı uygulandığı söylenemez. Pek çok sanatçının eserleri kendilerinin bilgisi dışında çoğaltılarak , telif hakları çiğnenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda pek çok sanatçı da devletten bu konuda daha uygulanabilir yaptırımları hayata geçirilmesi konusunda gerek görsel basında, gerek yazılı basında gerekse de devlet büyüklerine gerçekleştirdikleri ziyaretlerle dile getirmeye çalışmışlardır.

Halbuki dünyada bu durumun işleyişi çok farklıdır.  Örneğin;  Son örnek SurfTheChannel.com‘un kurucusu Anton Vickerman (38) davası oldu.

İngiltere’de görülen dava sonucunda 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Vickerman, web sitesi üzerinden yasal ve yasal olmayan bağlantılar yayınlıyordu. Kullanıcıları çeşitli film ve TV yayınlarına gönderen bu bağlantılar The Guardian‘ın aktardığına göre günde 400 bin ziyaretçi çekiyordu.  Bu da Vickerman’a ayda 35.000 Sterlin (yaklaşık 100 bin TL) kazandırıyordu.

Ülkemizde şimdilik sadece yasal müzik konusunda yaptırımlar uygulanmaya çalışılıyor ama 22 yaşındaki Richard O’Dwyer’ın TVshack.net adresli sitesi de benzer bir sebeple Kasım 2010’da kapanmış. ABD yasalarına göre 10 yıl hapis cezasıyla yüzyüze kalan O’Dwyer’ın sitesi ayda 300.000 ziyaretçi çekiyor ve 3 yılda 147.000 Sterlin kazanıyordu.

Başka bir örnek vermek daha gerekirse de 2012 yılında Japonya’da internet üzerinden yapılan telif hakkı ihlallerine ağır cezalar getiren yeni bir yasa yürürlüğe girdi.

Yasa, telif haklarını çiğneyerek müzik ve görüntü dosyası indirenlere 2 yıl hapis ya da 2 milyon yen (46 bin lira) para cezası, internete dosya yükleyenlere ise 10 yıla kadar hapis ve 10 milyon yen (230 bin lira) para cezası getirilmesini öngörüyor.

Ülkemizde de benzer yaptırımların olması için bizlerin öncelikle eser ve eser sahiplerine saygı duyarak kopyalanan eserleri satın almamız, izinsiz internet ortamında indirilmemesini sağlamamız gerekmektedir. Sonrası için  devlet gerekli yaptırımları zamanla mutlaka uygulayacaktır. Telif hakkı içeren eserlerin korunması için de eser sahiplerinin mutlaka gerekli önlemleri alarak bu telif haklarını sahiplenmeli bu haklarını kullanmaları gerekir. Umarız ki ülkemizde yarınlara taşınacak eserlerin doğru güvenilir ve çarpıtılmadan aktarılması mümkün olur. Bu da telif hakkını ihlal edenlere yapılacak yaptırımlarla olacaktır.

 

Ayşegül KIZILASLAN

İstek Patent Danışmanı

hd movbiz videoları

Yorum yaz

Site Haritası