Coğrafi İşaret Başvuru

  • Gerçek ve tüzel kişiler
  • Tüketici dernekleri
  • Konu ve coğrafi yöre ile ilgili kamu kuruluşlarıdır.

Başvuruda bulunan kişi ve kuruluşlar öncelikle Türk Patent Enstitü’nün şartlarını yerine getirerek talepte bulunurlar. Enstitü, konuda uzman kişi ve kuruluşlarının ürün araştırılmasını ve incelenmesi talep ederek uygunluğunu denetler.

Denetimden geçen ürünler yüksek tirajlı günlük gazetelerde ilan edilerek yayına çıkartılır. Bu yayında başvuru sahibinin kimlik bilgileri, ürün adı, menşe adı ve mahreç işaretlerine ilişkin bilgileri ve tescilli işaretin kullanım koşulları bildirilir.

Yayınlanan bu başvuru coğrafi işaret siciline kayıt ettirilir. Geçici nitelikte olan sicil kaydı kanun hükmünün kararname maddelerinin yerine getirilmesiyle kesinlik kazanır.

Resmi gazetede başvurunun ilanıyla beraber ürün hakkında tescil işlemleri için gerekli hükümler doğrultusunda maddelerin uygunluğu açısından incelenmesi yapılarak tescil talebine altı ay içerisinde herkes itirazda bulunabilir.

İstek Patent, coğrafi işaret tescil işlemlerinde uzman ekibiyle anında çözüm odaklı çalışarak en sağlıklı ve kaliteli hizmeti vermektedir.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)