Coğrafi işaret konusunda ürünler özdeşleştiği yöre, alan ve ülke ile anılmaktadır. Bu ürünlerin kalitesini ve bağlı olduğu bölgenin özelliklerini vurgulamaktadır. Böylece ürünle beraber bölgenin ticaret hususunda da bir gelişme ortaya çıkmaktadır.

Ürünün coğrafi işaret tescili alarak hem bölgeye özel oluşu hem de kalite standartlarının göz önünde bulundurulmasını sağlamaktadır. Bölgeler kendilerine özgü olan ürünlerinin tanıtımını yaparken aynı zamanda ekonomik anlamda bir kalkınma aracı olarak da kullanmaktadırlar.

Bu sebepler dolayı coğrafi işaret tescili ile kayısı için Malatya, kaymak için Afyon ve çay için Rize ibarelerinin kullanması ve kalitelerinin belirtilmesini kaynak göstererek kendi isimlerini koruma altına almaktadır.

Bu tür tescil işlemlerinde yöreler ve şehirler kendi isimlerini korudukları gibi şehirlerinde üretilen ürünlerine garanti sunmaktadır.

İstek patent coğrafi işaret tescil işlemlerinde müşterilerine en uygun fiyat aralıklarıyla kaliteli hizmet vermeyi amaç edinmiştir.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)