Faydalı model, aynı patent tescili gibi yapılan yeni buluşların sanayiye uygulanabilir olması kaydı ile, ürünü üretme ve pazarlama hakkının buluş sahibine verilerek koruma altına alınmasıdır. Faydalı model koruma süresi 10 yıl ile sınırlıdır. Patent tescil işlemleri süre bakımından oldukça uzun, maliyet bakımından da oldukça yüksek olmaktadır. Faydalı model tescili ile kanun koyucu, mümkün olan en kısa sürede ve en düşük maliyet ile koruma sağlamayı hedeflemiş, özellikle küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının yeni buluş yaparak sanayiye uyarlamaları planlanmıştır.

 

Faydalı Model Belgesi

Günümüz ekonomisin bir başka gerçeği de, yeni bir buluşun hemen rakip kişi ve firmalar tarafından taklit edilerek haksız rekabet sağlanmasıdır. Dolayısı ile buluşun çok kısa sürede ve ucuz bir maliyetle koruma altına alınma ihtiyacı doğmuştur. Patent tescil sürecinin çok uzun sürdüğü düşünülürse faydalı model tescili ile koruma seri bir şekilde sağlanmaktadır.

Faydalı model belgesi ile patent tescil arasında, belgelendirme, inceleme ve koruma süresi bakımından fark bulunmaktadır. Faydalı model koruma süresi, patent tescil koruma süresine kıyasla daha kısadır.

Teknik olarak yeni buluşa patent tescili veya faydalı model tescili almak mümkündür. Bu tercihi buluş sahibi yapmakta ve kendisi için en uygun çözümü seçmektedir.

Faydalı model tescilinde aynı patent tescilinde olduğu gibi bir takım kriterler vardır. Faydalı model belgesi alabilmek için gerekenler:

Yenilik

Faydalı model başvurusu yapılmadan evvel buluşun hiçbir yerde açıklanmamış, uygulanmamış olması gerekir.

Sanayiye Uygulanabilirlik

Buluşun pratikte sanayide kullanılabiliyor ve fayda sağlıyor olması gerekmektedir.

FAYDALI MODEL İLE KORUNAMAYACAK BULUŞLAR

6769 numaralı Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre, aşağıdaki buluşlara Faydalı model koruması verilmemektedir. Yalnızca patent başvurusu yapılarak koruma talep edilebilmektedir.

  • Kimyasal ve biyolojik maddelere veya kimyasal ve biyolojik usullere ya da bu usuller sonucu elde edilen ürünlere ilişkin buluşlar,
  • Eczacılıkla ilgili maddelere veya eczacılıkla ilgili usullere ya da bu usuller sonucu elde edilen ürünlere ilişkin buluşlar,
  • Biyoteknolojik buluşlar,
  • Usuller veya bu usuller sonucu elde edilen ürünlere ilişkin buluşlar.

İstek Patent ile Faydalı Model Belgesi

İstanbul, İzmir ve Ankara’ da faaliyet gösteren İstek Patent, faydalı model belgesi alımında uyguladığı uygun fiyat politikası ile müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. Faydalı model tescili hakkında daha detaylı bilgi almak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)