Türkiye’de yapılan bir buluşun, marka ya da patent tescil başvurusu sadece Türkiye sınırları içinde korunmaktadır. Daha kapsamlı bir koruma için yurt dışı marka tescilinizi yapıyoruz.

Günümüzde artan ihracat ile Türk ürünleri yurt dışında kendisine ciddi bir pazar oluşturmakta ve tüketiciler tarafından aranılır hale gelmektedir.

Bu süreyle beraber kurumların uluslararası pazarda yer edinebilmeleri için ilgili ülke veya ülkelerde bir marka ya da patent tescil başvurusunda bulunması gerekmektedir. Üçüncü şahıslar tarafından yanabilecek taklit problemlerini önlemenin hukuki yolu tescil işlemini gerçekleştirmekten geçmektedir.

Tüm dünyada geçerli bir kullanım ve isim hakkı yoktur ancak yurt dışında tasarım başvurularında 3 farklı yol izlenebilir.

  • LAHEY SİSTEMİ
  • OHIM
  • ÜLKE BAZINDA BAŞVURU

Ülke bazında başvurular süre bakımından oldukça uzun sürmekte ve maliyetli olmaktadır.

Lahey ve OHIM sisteminde tek başvuru ile birden çok ülkede işlem yaptırmak hem daha kısa sürede gerçekleşmekte hem de ülke bazında başvuruya kıyasla çok daha ucuza mal olmaktadır. Her iki sistemde de tek başvuru ile sisteme üye olan bütün ülkelerde aynı anda geçerli olacak tescil işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

İstek Patent, uzman vekilleri yurtdışı marka ve patent tescil işlemlerini en uygun fiyatlar ile gerçekleştirmekte, alanında deneyimli hukukçuları ile olası hukuk sorunlarında müşterilerine hizmet vermektedir. Uluslararası işlemleriniz için daha detaylı bilgi almak isterseniz online başvuru formumuzu doldurabilir veya irtibat telefonumuzdan arayarak profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)