Logo Tescili Nedir?

logo tescil

Logo tescil, bir firmanın markasının görsel tasarımının Fikri Mülkiyet hakkının alınmasıdır. Potansiyel tüketiciler arasında marka bilincini oluşturmak için Markanın hem isim tescilinin hem de görsel Logo Tescilinin alınması gerekmektedir. Logo, firmayı temsil edecek şekilde tasarlanmış bir kelime veya cümle veya herhangi bir sembol, şekil olabilir. Logo Tescili, ticari hizmetlerin yasal ve sorunsuz olarak sürdürülmesi için büyük önem taşımaktadır. Marka Tescil ve Logo Tescili bir bütün olup, Marka tescil işlemlerinin başlatılması durumunda Logo tescilinin de yapılması gerekmektedir. Bir işletme İlk olarak, kendine özgü tasarladığı Logo ve Markasıyla adını ve ününü alır. Her işletme girişimcisinin seçkin ve özgün bir Logo tasarımı yapması ve ardından işletmesinin fikri sınai haklarını korumak amacıyla tescil başvurusu yapması gerekir.

Logo tescil  işlemi yapılmadan önce, logo benzerlik sorgulaması yapılması tescil başvurusu açısından en önemi aşamadır. Bu işlemi İstek Patent Uzmanlarımızla iletişime geçerek profesyonel bir şekilde yaptırabilirsiniz. Bu işlemin yapılmaması büyük emek vererek sürecin başlamasından sonra onay sürecinde logoya ret kararının gelmesi gibi olumsuz sonuç yaşayabilirsiniz.

Bu durumdan dolayı logonuzun ön sorgulaması yani marka sorgulama işlemini, uzmanlarımız eşliğinde sorgulamak, bu tarz olumsuzlukları önleyecektir.

Tescile konu olacak Logolar için bir takım başvuru evrakları gerekmektedir. Bu evraklar ise;

Şahıs Adına Logo Başvuru

  • Nüfus Cüzdanı Sureti
  • Marka Tescil Logo Boyutları 7cm x 7cm ya da 5cm x 5cm 300 DPI Çözünürlük Ayarları
  • Logonun Örneği
  • Vekaletname(imza + kaşe)

Firma Adına Logo Başvuru 

  • Nüfus Cüzdanı Sureti
  • Vergi Levhası Nüshası
  • Yetkili İmza Sirküsü Nüshası
  • Logonun Örneği
  • Marka Tescil Logo Boyutları 7cm x 7cm ya da 5cm x 5cm 300 DPI Çözünürlük Ayarları
  • Vekaletname(imza + kaşe)

Logo Tescil Aşaması

Logo Başvurusu: Marka ve Logo tescil işlemleri isim+ şekil olarak tek bir işlemde yapılmakta olup, bunun için ekstra maliyetler çıkmamaktadır. Marka müracaatının yapılması durumunda sonrasında ekleyeceğiniz logolar için yeni müracaat yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle marka tescil başvurunuza logonuz ile birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Logo Tescili: Logo müracaatı başvuru tarihinden itibaren maksimum 4 aylık süre  içerisinde yapılacak uzman ön inceleme ve  değerlendirmesi doğrultusunda tescile uygun bulunan logolar, 2 ay süre ile bültene çıkarılır ve ilan sürecinde tescile itiraz edilmemesi akabinde logo tescile onay hükmü verilir. Tescili alınan logonun tescil belgesi ile 10 sene koruma altına alınmaktadır. Koruma süresi tamamlanan logo tescilleri, her 10 senede bir yenileme işlemini yaptırması gerekmektedir. Yaptırmaması durumunda Logonuzun tescili iptal olacak olup haklarınız düşecektir.

Logo Tescili önemi: Logonuz en az markanız kadar önemlidir, insanlar markanızı söylerken aynı zamanda görsel olarak da düşünür ve görsel bir kimlik kazanır. Bugün Koç dediğimizde Koç Holding firmasının Logosu aklımıza gelir, ya da Apple markası için yarım elma logosu… Tüketici zihninde kalmak, güvenilir bir marka oluşturmak, ürün ve hizmetlerinizi korumaya almak, logo tescil ve marka tescilden geçer. Logo Tescilleri her ülkenin kendi sınırları içerisinde koruma sağlamakta olup, diğer ülkelerde koruma sağlamamaktadır. Bu nedenle İhraç ettiğiniz ülkeler içerisinde de logo ve marka tescili müracaatınızı yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için profesyonel destek alarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)