CTM Topluluk Markası (Community Trademark)

CTM Topluluk markası(Avrupa Birliği Ülkeleri) tescili 02-04-1996 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. CTM üzerinden başvurular, İspanya’nın Alicante şehrinde bulunan OHİM (Topluluk Marka ve Tasarım Ofisi) ya da Avrupa Birliğine üye ülkelerin marka ofislerine yapılmaktadır. Değerlendirme ise yine OHİM tarafından yapılmaktadır. CTM üzerinden yapılacak tek bir başvuruyla 25 Avrupa Ülkesinde tescil müracaatı yapılabilir. Tescil sonrası markayla ilgili hukuki ihlallerde her ülkede ayrı dava açılmaz. Birliğe üye olan ülkelerin mahkemelerinin vermiş olduğu karar, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Yapılan başvuru 25 ülkenin tamamında geçerlidir, ülke seçme şansı yoktur. CTM üzerinden yapılacak marka başvurusundaki en büyük dezavantaj ise, başvurusu yapılan 25 ülkenin her hangi birisinden ret kararı gelmesi durumunda, müracaat tüm ülkelerde reddedilir.
CTM Topluluk Markası müracaatı toplam maliyeti yaklaşık 15.000 USD’dir.

 

Avrupa Birliğine Üye Ülkeler

Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Portekiz, Polonya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

 

Ülke Bazında Başvuru

Ülke bazında yapılacak başvurularda, markanın kendi ülkelerinde tescilli olma zorunluluğu aranmaz. Yapılan başvuruların zamanı ve maliyeti her ülkenin kendi şartlarına göre belirlenmektedir.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)