Bir endüstriyel tasarım sadece tescil edildiği ülke sınırları içerisinde korunmaktadır. Yurtdışında faaliyet gösteren firmalar, tasarımlarını yurtdışında da tescil ettirmelidir aksi takdirde firmalar hem maddi hem de manevi kayıplarla karşı karşıya kalabilmektedirler.

Tüm dünyada geçerli olan herhangi bir tescil sistemi bulunmamasına rağmen, yurtdışı endüstriyel tasarım tescil işlemlerinde çeşitli yollar izlenebilir.

 

Hague Sistemi (Lahey Anlaşması)

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) bünyesinde imzalanan Endüstriyel Tasarımların uluslararası tesciline ilişkin Lahey Anlaşmasına 11 Nisan 2004’de Türkiye taraf olmuş ve 01-01-2005 tarihi itibarıyla uluslararası başvuruları almaya başlamıştır. Hague Sistemi Uluslararası Büro (WIPO) nezdinde yapılacak tek bir başvuru ile anlaşmaya taraf 46 ülkede endüstriyel tasarım koruması elde etme imkanı veren uluslararası tescil sistemidir.

Hague Sistemi üzerinden dosyalanan endüstriyel tasarım tescil başvurularının avantajları nelerdir? 

  • Tek başvuru ile birden fazla ülkede endüstriyel tasarım tescil başvurusunda bulunabilme,
  • Tek dilde başvuru yapabilme,
  • Değişiklikleri tek bir ücret ve işlem ile yapabilme,
  • Tescil işleminden sonrada anlaşmaya taraf olan diğer ülkelere müracaat yapabilme,
  • Ulusal sistemde hızlı tescil ile maaliyetlerden tasarruf edebilme.

 

Community Design

Bir markanın tek bir işlemle tüm Avrupa Birliği ülkeleri nezdinde geçerli olmasını sağlayan Topluluk Tasarım Sistemi Mart 2002 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Bu sistem üzerinden yapılan endüstriyel tasarım tescil başvurusu ile 28 Avrupa Birliği ülkesinde koruma sağlanabilmektedir.

 

Community Design nezdinde  dosyalanan endüstriyel tasarım tescil başvurularının avantajları nelerdir? 

  • Tek başvuru ile 28 ülkede tasarım tescil başvurusunda bulunabilme,
  • Tek dilde başvuru yapabilme,
  • Değişiklikleri tek bir ücret ve işlem ile yapabilme,
  • Tescil sonrası endüstriyel tasarım ile ilgili hukuki ihlallerde her ülke de ayrı ayrı dava açılmaması ve birliğe üye olan ülke mahkemelerinin herhangi birinin vermiş olduğu kararın tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olması.

 

Ülkesel Başvuru

Ülke bazında yapılacak endüstriyel tasarım başvurularında,  tescil süreci ve maliyeti her ülkenin kendi şartlarına göre belirlenmektedir.

Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)