Günümüz Koşullarında Değişen Satış Stratejileri

Bilindiği üzere günümüzde teknolojinin gücü ve imkanları hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.
Bir de teknoloji kavramının sosyal yaşama ve kurumsal iş yaşamına dahil olmasıyla, önemli değişimler bu alanda da kaçınılmaz bir duruma ulaşmıştır.

Geleneksel iş yapış yöntemlerinin bilinen kalıpları gibi pek çok konu, teknolojinin sınırsız imkânları sayesinde değişime mahkum olmuştur. Teknolojinin gücü sosyal ve kurumsal hayatta gerek zorunlu, gerekse alışılmışın dışında bir boyut ortaya çıkarmıştır.

Bireyler arası iletişimin tercihen sanal iletişime dönüştüğü günümüzde, internet gibi bir mecra ile beraber, okuma alışkanlıklarımızdan alışveriş biçimimize kadar hızlı bir değişim içindeyiz.
Diğer taraftan işletmelerin müşterileri ve işbirlikçileri ile iş yapış biçimleri de, sanal ortamlar kullanılarak benzer değişimler yaşamaktadır. Sanal iletişim yönündeki değişimler özellikle metropol kentlerde faaliyet gösteren işletmeler için zaman başta olmak üzere bir çok avantajı beraberinde getirmektedir. Teknolojinin gücünü iş yaşamına yansıtan, zaman ve gider maliyetlerini bu sayede avantaja çeviren tüm işletmeler karlılığını ortaya koyarlar.
Yine günümüzde ticari işletmeler için teknolojinin pazarlama ve satış yönündeki gelişimleri de gözle görülür düzeyde değişim göstermiştir.
Dijital devrim olarak nitelendirebileceğimiz bu değişimin ticari kurumlar için büyük faydaları vardır. İnternet ve teknolojinin ortaya çıkardığı yeni düzen, ticari işletmelerin hedef kitlelerine daha rahat ulaşma olanağı sağlar. Bu sayede tüketicinin talebinin ne olduğunu ölçme, bu talebe göre pazarlama stratejisi geliştirme, teknolojinin imkanlarından bazılarıdır. Bu imkanların faydasını gören ticari işletmeler pazarlama ağını internet gücüyle birleştirerek rakiplerinin gerisinde kalmamayı hedeflemiştir. Bu yapı günümüzde Dijital Pazarlama olarak da anılmaktadır.
İlk etapta internet pazarlaması olarak bilinen, geliştikçe de pazarlama ve satış sürecini de kapsayacak şekilde e-ticaret olarak adlandırılan bu yöntem, kurumların kendileri ve markalarıyla ilgili pazarlama ve satış süreçlerini yürüttükleri bir alışveriş düzenine dönüşmüştür.

Geleneksel pazarlama yöntemlerini teknolojinin gücüyle birleştiren ve dijital pazarlama yöntemiyle sunan işletmeler, günümüzde başarılı işletme kategorisine girerler. E-ticaret veya Dijital pazarlama, sanal alışveriş vb. yöntemleri uygulamakta geri kalan işletmelerin, günümüz internet ve teknoloji çağında rakipleriyle mücadele edebilmesi neredeyse imkansızdır.

İşletmeler kadar tüketiciler için de büyük kolaylıklar sağlayan bu gelişim; ayağa hizmet, uygun fiyat, çeşitlilik konusunda seçenek sunması ile tercih sebebi haline gelmiştir. Bilgisayarın dışında akıllı cep telefonları ile de mobil kullanımı geliştirilmiş ve tüketicinin satın alım tercihini arttırmıştır.

Pazarlama ve satış işletmelerin ayakta kalabilmesi adına vazgeçilmez koşuldur. Bu yönde çağa ayak uyduramayan işletmelerin başarıya ulaşabilmesi mümkün değildir.

 

H.Vefa SEYREK
İstek Patent ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.Konuşmaya Başla
Whatsapp'dan Yazın !
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz :)